Evlerde Neden Pire Olur Nasıl Baş Edilir?

Evlerde Neden Pire Olur Nasıl Baş Edilir?
Evlerde Neden Pire Olur Nasıl Baş Edilir

Soğuk havalarda özellikle yaz aylarında genellikle sıcak kapalı ortamlarda ortaya çıkan pireler ciddi mahremiyet sorunlarına neden olabilir. Pirelerin en sık yaşadığı ortamlardan biri olan evcil hayvanların kapalı ortamlarda bulundurulması ve evlerin yakınındaki bodrum, baraka gibi alanların düzenli olarak temizlenip pire ilaçlama yapılması o bölgede çoğalmasına ve ciddi sağlık sorunlarına yol açmasına neden olur. Evdeki pire sorunu söz konusu olduğunda en önemli etkenlerden biri evcil hayvan beslemektir.

Evcil hayvanların dolaştığı her yerde pire evde üremek için uygun bir ortam sağlar. Kedi köpek kuş gibi uzun tüylü hayvanlar üzerinde yaşayan pireler yaşadıkları yerlerde yattıkları yataklarda vs. bulunabilir. Her şeyde kolayca çoğalır. Sıcak bir ortam pire oluşumuna neden olan en önemli faktördür. Evcil hayvan malzemelerini ve yaşam alanını düzenli olarak temizlemek, dezenfekte etmek pire problemlerini çözmeye yardımcı olabilir. Bu son derece küçük gözle görülmeyen hayvanlar her türlü kapalı ortamda rahatlıkla üreyebilirler.

Evinde Pire Sorunu Olanlar Nelere Dikkat Etmelidir?

Evcil hayvanların bakımı ve yaşam alanları düzenli olarak temizlenmelidir. Pire oluşumuna neden olacak faktörlerin ortadan kaldırılmasına dikkat edilmelidir. Eviniz baraka veya bodrum gibi pirelerin en sık görüldüğü alanların yakınındaysa bu alanların düzenli olarak kapatılıp temizlenmesine özen gösterilmelidir. Kapılarınız kapalı olmalıdır. En zor ve uzun ömürlü parazitlerden biri olan pirelerden kurtulmak için profesyonel yardım alarak pire ilaçlama yapılması önerilir.

Evin kullanılmayan alanlarının temizlenmesi ve ilaçlanması tavsiye edilir. Evde yaşayan evcil hayvanlar düzenli olarak gözlemlenmelidir. Normalden daha fazla kaşınan ve bundan rahatsız olan hayvanlarda pire olma olasılığı yüksektir. Pireler güneş ışığını sevmedikleri için karanlık ortamlarda ve geceleri daha fazla görünürler. Gün içerisinde evde pirelerin en sık görüldüğü yerler halı altı köşe yatak altı dolap altı ve iç mekânlardır. Bu nedenle bu alanların temizliği ve durulanması düzenli olarak yapılmalıdır. Pireler çok küçük oldukları için her zaman çıplak gözle görülmezler.

Bu yumurtlama oranlarını tespit etmeyi zorlaştırır. Evde kimse yokken evdeki kapı ve pencereler açık bırakılmamalıdır. Zemin kattaki evler ve bodrum katlar üreme mevsiminde kedi ve köpekler için iyi bir barınaktır. Kedi ve köpek gibi hayvanlar üreme mevsiminde bodrumlarda barakalarda evlerin kuytu köşelerinde kendilerine yer ararlar. Bu hayvanlar da pire taşıyıcısı olabileceğinden evin bu bölümlerinde pirelerin yuva yapması kaçınılmazdır. Eğer böyle bir durumla karşı karşıya kaldıysanız pire ilaçlama yapmanız gerekebilir.

Evde Pire Varsa Ne Yapılmalı?

Evinizde pire varsa önce köşe bucak her yeri süpürge ile evi süpürün. Yani ilk başta yumurtaları aradan çıkaracaksınız. Elektrikli süpürgenin toz haznesini ev çöpüne atmayın. Bir torbaya koyun ve sıkıca bağlayın ve ardından sokaktaki çöp kutusuna atın. Evcil hayvanınızı sıcak suyla yıkayın ve pire şampuanı ve tarağı ile yıkayın. Ardından kesin çözüm için hayvanı bir veterinere götürün.

Tüm çarşaflarınızı ve perdelerinizi sıcak suda yıkayın. Sıcak su pireyi öldürür. Tüm bu ilkyardım uygulamalarını yaptıktan sonra pirelerden tamamen kurtulmak için ilaçlama şirketini arayın ve evinizi sağlığınıza zarar vermeyen ancak kalıcı etkileri olan ilaçlarla pire ilaçlama yaparak uzak tutun. İlaçlama yapılmadan asla pirelerden tamamen kurtulamayacağınızı unutmayın.

Evde Pire Olup Olmadığını Nasıl Anlarsınız?

Pireler 50-100 cm’ye kadar sıçrayabilir. Bu bir yetişkinin dizinin altına karşılık gelir. Pireler küçük olduğundan ve bir nokta kadar belirgin olmadığından onları desenli renkli bir arka planda görmek zordur. Bacağınıza beyaz bir bez bağlayın ve şüphelendiğiniz bölgede bir süre dolaşın.

Evde pire varsa ayaklarınızın üzerine sıçrarlar ve beyaz bir arka plana karşı kolayca görürsünüz. Böyle bir durumda vakit kaybetmeden yardım alarak pire ilaçlama yapılmalıdır.   Sizde pire sorunu yaşıyorsanız https://kurumsalbocekilaclama.com/   sitesinden bilgi alabilirsiniz

 

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]